Blog 🥇 HEMATPH rowery Kellys Merida naprawa rowerów Łódź


Mycie roweru
Warto jest na początku dokładnie umyć rower albo chociaż solidnie wytrzeć go z kurzu przy pomocy szmatek.


Czyszczenie łańcucha
Najlepszą metodą na wyczyszczenie łańcucha jest zamontowanie tak zwanej spinki, która pozwoli na sprawne i szybkie zdejmowanie oraz zakładanie łańcucha. Zdjęty łańcuch najlepiej wrzucić do plastikowej butelki, z niewielką ilością benzyny ekstrakcyjnej albo ekologicznego odtłuszczacza i solidnie wymieszać.


Smarowanie łańcucha
Kolejnym krokiem jest nasmarowanie łańcucha. Najlepszy do tego celu jest olej przeznaczony do łańcuchów rowerowych, zdecydowanie nie nadaje się do tego WD-40 czy zwykła oliwa z oliwek.


Nasmarowanie innych elementów
Przy okazji smarowania łańcucha, warto jest wpuścić kilka kropel (nie więcej niż dwie) w mechanizm przerzutek, hamulców (szczękowych) i manetek.


Sprawdź ciśnienie
Istotną sprawą jest także sprawdzenie ciśnienia w oponach. Jazda na zbyt niskim ciśnieniu jest męcząca, poza tym opona jest narażona na szybsze zużycie, a dętka na przebicie. Na boku każdej opony znajduje się zalecane przez producenta ciśnienie, którego warto się trzymać.


Sprawdzenie klocków hamulcowych
Hamulce są bardzo ważnym elementem zapewniającym nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy, dlatego przed sezonem warto sprawdzić w jakim stanie są klocki hamulcowe i, jeśli tego wymagają, wymienić je na nowe.


Centrowanie kół
Należy sprawdzić czy koła kręcą się prosto i czy obręcze nie są krzywe. W tym celu obróć rower do góry kołami i nimi zakręć. Koło powinno się obracać prosto w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, najlepiej zgłoś się do serwisu rowerowego.


Smarowanie linek
Warto psiknąć na linki od hamulców smarem rowerowym albo rozprowadzić po nich odrobinę oleju do łańcucha. Jeśli linki są pokryte rdzą, należy je wymienić.


Przegląd amortyzatora
Jeżeli masz rower z amortyzatorem, warto o niego zadbać. Najbezpieczniej jest to zlecić serwisowi rowerowemu, w którym profesjonalnie zostanie w razie potrzeby wymieniony olej amortyzatora, skontrolowane zostaną uszczelki i sprężyny.